Ашық сабақ Жолдыбаева К.С.



 Қысқамерзімді жоспар

Бекітілді:

Бөлім:    7.2 А Атомдар. Молекулалар. Заттар 
Педагогтің аты-жөні: Жолдбаева К.С.
Күн: 18.11.2025ж. Сыныбы :  7 «А»   Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:
Тақырыбы:   Атомның  құрамы  және  құрылысы.  
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 7.1.2.5-протон, электрон, нейтронды  және  оларды  және  олардың  атомдағы  орналасу  тәртібін,  массасын  зарядын  білу                                       
 Сабақтың мақсаты: – Атомның негізгі бөлшектерін (протон, нейтрон, электрон) атайды;

– Олардың массасы мен заряды туралы түсінік қалыптастырады;

– Атом құрылымын сызбанұсқа түрінде көрсетеді.

Құндылық: Әділдік және жауапкершілік
Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік – адамгершілік қасиетінің көрінісі»
     
Сабақ барысы    Мұғалімнің әрекеті

 

  Оқушының  әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақ

Басы

3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

   «Комплимент айту»     әдісі бойынша   жағымды психологиялық ахуал орнатады

Құндылық – Әділдік және жауапкершілік

Аптаның дәйек сөзі: «Жауапкершілік – адамгершілік қасиетінің көрінісі»

      «Комплимент айту»  тәсілі    арқылы   сыныпта жағымды ахуал орнатады.

Аптаның дәйек сөзімен танысады.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

 Түрлі түсті стикерлер
Үй тапсырма5 минут   Үй тапсырмасы

ЖИ арқылы сабаққа дайндығы тексеріледі.

Экранда берілген элементтерді «металдар» және «бейметалдар» топтарына жіктейді. Қандай қасиеттеріне сәйкес жіктегенін түсіндіреді.  

Дескриптор:

– Үй тапсырмасы бойынша тапсырманы дұрыс орындайды – 2 балл;

– Үй тапсырмасы бойынша тапсырмада жартылай дұрыс орындайды – 1 балл.

Экранда берілген элементтерді «металдар» және «бейметалдар» топтарына жіктейді. Бағалау парағына дескрипторға сәйкес өзін бағалайды. Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран

 https://wordwall.net/ru/resource/87764690  

Жаңа сабақ

8 минут

 Жаңа сабақ

ЖИ арқылы Э.Резерфорд жаңа тақырыпқа түсіндірме береді.

Экранда көрсетілген мәлімет бойынша сабақ түсіндіреді.

 Атомның құрылысы

Бейнеролик

https://youtu.be/46m-SJp6w5k?si=sNKSq-VYkax3omFK

 Жаңа ақпаратты тыңдайды.   Кері байланыс:

 Мадақтау сөздері айтылады: «Жарайсың!», «Жақсы», т.б.

 А4  парағы

 Маркер

Химия

7-сынып

Сабақ ортасы

26 минут

15 минут

5 минут

6 минут

Сабақты бекіту тапсырмалары.

Топтық тапсырма

«Атом моделі» тапсырмасы. Топ оқушылары берілген екі элементтің моделін әр түсті ермексаз арқылы ақ қағазға протон, электрон, нейтрон сандарын дұрыс бейнелейді.

Дескриптор:

– 2 элементтің 2-уінде протон, электрон, нейтрон сандарын дұрыс салады, түсіндіреді – 3 балл;

– 2 элементтің 1-уінің протон, электрон, нейтрон сандарын дұрыс салады – 2 балл;

– 2 элементтің 1-уінің протон, электрон, нейтрон сандарын жартылай дұрыс салады – 1 балл;

Жұптық тапсырма!

 

Жеке тапсырма!

ЖИ Bamboozle платформасы арқылы тапсырма: жаңа тақырып бойынша экрандағы сұраққа жауап береді.

Дескриптор: – Белсенділік танытып, бірнеше сұраққа дұрыс жауап береді – 2 балл.

– Белсенділік танытып, бір сұраққа дұрыс жауап береді  – 1 балл.

Ермексазбен берілген екі элементті топ оқушылары бірігіп, атом моделін құрастырады. Кез-келген топтағы екі оқушы түсіндіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген қағазға оқушылар парталас сыныптасымен бірге жаңа тақырып бойынша бос орындарды толтырады. Анықтамаларды дұрыс сәйкестендіріп, жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цифрлық платформада тапсырма орындайды.

Бағалау парағы арқылы дескриптор бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Дескриптор:

– Бөлшектердің атауы мен анықтамасын толық дұрыс сәйкестендіреді – 2 балл;

– Бөлшектердің атауы мен анықтамасын жартылай дұрыс сәйкестендіреді– 1 балл;

  Кері байланыс:

 Мадақтау сөздері айтылады: «Жарайсың!», «Жақсы», т.б.

 Экран, ақ қағаз, ермексаз

экран

жұмыс парағы

https://www.baamboozle.com/game/1952323

Сабақ соңы

3 минут

Кері байланыс

 «Білім концентрациясы» экраннан бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді.

Бәрі түсінікті  …………………….

Аздап қиналдым ……………………

Көмек қажет  ………………………

 

Үй тапсырмасы: §9 оқу, 52 бет 3-4 тапсырманы жазбаша орындау

 Кері байланыс

  «Білім концентрациясы»

Бәрі түсінікті  …………………….

Аздап қиналдым ……………………

Көмек қажет  ………………………

Сабақ барысында әр бөлім бойынша оқушылар өзін жеке бағалайды. Экран

Оқушының аты-жөні:_______________ Сыныбы:_____

Сабақтың бөлімі Жалпы балл Дескриптор Менің балым Мұғалімнің балы
Үй тапсырмасы 3 балл – Үй тапсырмасы бойынша тапсырманы дұрыс орындайды – 2 балл;

– Үй тапсырмасы бойынша тапсырмада жартылай дұрыс орындайды – 1 балл.

   
Топтық жұмыс 3 балл – 2 элементтің 2-уінде протон, электрон, нейтрон сандарын дұрыс салады, түсіндіреді – 3 балл;

– 2 элементтің 1-уінің протон, электрон, нейтрон сандарын дұрыс салады – 2 балл;

– 2 элементтің 1-уінің протон, электрон, нейтрон сандарын жартылай дұрыс салады – 1 балл;

   
Жұптық жұмыс 2 балл – Бөлшектердің атауы мен анықтамасын толық дұрыс сәйкестендіреді – 2 балл;

– Бөлшектердің атауы мен анықтамасын жартылай дұрыс сәйкестендіреді– 1 балл;

   
Тақырыпты бекіту 2 балл – Белсенділік танытып, бірнеше сұраққа дұрыс жауап береді – 2 балл.

– Белсенділік танытып, бір сұраққа дұрыс жауап береді  – 1 балл.

   
Жалпы балл:    

Пайдалы сілтемелер

«tilqural.kz» «Abai.institute» «Tilmedia.kz» «Balatili.kz» «Emle.kz» , «Тermincom.kz» «Sozdikqor.kz» «Qazcorpora.kz» «Qujat.kz» «Atau.kz» «Qazlatyn.kz» «Tilalemi.kz»